Zeszłoroczna, premierowa edycja festiwalu Young Arts przyciągnęła tłumy krośnian, którzy dzięki wydarzeniu mogli się przekonać, że "klasyka to też muzyka". Organizatorzy imprezy idą za ciosem i w tym roku, w dniach 1-9 lipca, ponownie zapraszają mieszkańców na muzyczną ucztę najwyższych lotów.
"Improwizualizacje" - pod takim hasłem odbywała się będzie 2. edycja festiwalu. O co chodzi? - O połączenie świata muzyki klasycznej i improwizowanej – wyjaśnia Bartłomiej Tełewiak, współpomysłodawca i organizator Young Arts Festival. - Chcemy przybliżyć publiczności dialog między tymi dwoma muzycznymi krainami, tak by mogła poczuć energię, która powstaje z ich konfrontacji i kooperacji.
Pomogą w tym młodzi, utalentowani muzycy z całej Polski i Europy, a także gwiazdy – wybitni polscy jazzmani: skrzypek Adam Bałdych oraz pianista Leszek Możdżer.
Zaplanowano łącznie sześć koncertów. Festiwal rozpocznie koncert plenerowy w parku historycznym Pałacu Polanka (1.07), w którym zastaną zaprezentowane dzieła epoki Ignacego Łukasiewicza. W przestrzeni kościoła farnego odbędzie się koncert muzyki barokowej skonfrontowanej z improwizacjami Adama Bałdycha (5.07), a w Centrum Dziedzictwa Szkła będzie można usłyszeć arcydzieła muzyki polskiej (6.07). Dla najmłodyszch przygotowano z kolei warsztaty muzyczne w ogródku jordanowskim (7.07).
Dwa kolejne koncerty zaskakują nietypową lokalizacją: w wieży farnej odbędzie się koncert kameralny (4.07), zaś w industrialnej przestrzeni lotniskowego hangaru wystąpi Leszek Możdżer (7.07). - Te dwa miejsca mają niezwykłą aurę i klimat. To one w połączeniu z muzyką stworzą interesujące wydarzenie - zapewnia Tełewiak.
Podobnie jak w zeszłym roku finał 2. edycji festiwalu odbędzie się na rynku (9.07), na którym zabrzmią m.in. orkiestrowe fajerwerki Griega, Holsta i Bartoka, w wykonaniu Orkiestry Young Arts pod batutą wybitnego dyrygenta młodego pokolenia Sebastiana Perłowskiego.
Oprócz koncertów organizatorzy zaplanowali dodatkowe wydarzenia, z których część stanowić będzie rozgrywającą się w przestrzeni miejskiej niespodziankę. Obowiązkowym punktem programu są także kursy mistrzowskie dla młodych muzyków, szlifujących swój talent pod okiem znakomitych pedagogów i wirtuozów muzyki poważnej - Szymona Krzeszowca, Łukasza Błaszczyka, Pierro Massy, Roberto Traininiego, Michała Francuza i Michała Sadzikowskiego.
Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny. W przypadku występu Leszka Możdżera w hangarze oraz kameralnego koncertu w wieży farnej obowiązuje jednak rezerwacja miejsc. Wejściówki na koncert Leszka Możdżera będą dostępne od piątku (23.06) od godz. 8.00 w kasie RCKP (ul. Kolejowa 1).