W Krośnie żyje kilkudziesięciu Romów. Jak opowiada Joanna Sarnecka z Fundacji na Rzecz Kultury "Walizka", ich integracja z mieszkańcami jest dość kiepska. - Wokół Romów narosło wiele stereotypów i uprzedzeń, które potęgują niechęć do nich – ubolewa.
Jej zdaniem widoczne jest to przede wszystkim w szkole, gdzie nie mające dotąd żadnych doświadczeń z Romami dzieci unikają siedzenia z nimi w jednej ławce. - Co więcej – kontynuuje – barierą jest też język romski, niemile widziany w szkołach, a nawet zabraniany, co dziwi tym bardziej, że uczymy i zachęcamy do nauki języków obcych – angielskiego, niemieckiego czy francuskiego, a posługiwanie się językiem romani staje się piętnem.
W walce z uprzedzeniami do społeczności romskiej pomóc mają tygodniowe warsztaty językowo-plastyczne pod tytułem "Kham znaczy słońce", które rozpoczną się 10 lipca i odbywać się będą w RCKP (ul. Kolejowa 1). Zajęcia adresowane są głównie do dzieci, ale udział może w nich wziąć każdy zainteresowany, także osoba dorosła.
Podczas warsztatów uczestnicy poznawać będą kulturę polską i romską, integrując się wzajemnie. Wspólnie stworzą również książkę - rozmówki polsko-romskie, ilustrowane grafikami, które sami wykonają w oparciu o tradycyjne techniki graficzne, przede wszystkim technikę suchej igły. W arkana tej sztuki wprowadzi ich znana graficzka Ewa Kutylak.
- Książka to zarazem narzędzie jak i pretekst, by pracować nad dobrą komunikacją, wspólnie się bawić, poznawać i coraz lepiej rozumieć – mówi Joanna Sarnecka, która zaprasza do licznego udziału w warsztatach. Uczestnicy spotykać się będą codziennie w godz. 10-13. Drugi etap projektu zbliżania dzieci polskich i romskich – warsztaty teatralne – zaplanowano na 21–26 sierpnia.
Zapisy i informacje pod numerem telefonu 512103504, lub mailowo pod adresem: fundacjawalizka@gmail.com