Dotychczasowy klub żużlowy – Krośnieńskie Stowarzyszenie Motorowe (KSM Krosno) wycofał się z jazdy w 2. lidze żużlowej. Powodem tej decyzji była trudna sytuacja finansowa klubu. Działacze nie widzieli szans na jego rozwój.
Jakie plany mają Wilki? Oto treść oficjalnej informacji prasowej.
Od 2019 roku, w rozgrywkach ligowych, miasto Krosno będzie reprezentował nowy klub – Wilki Krosno SA. Według założeń zespół będzie tworzony przez zawodników gwarantujących dobry poziom sportowy i jednocześnie zintegrowanych na nową jakość klubu.
Główne założenia 5-letniego planu rozwoju sportu żużlowego w Krośnie:
Spot promujący nowy klub:
Projekt Wilki Krosno został opracowany na solidnych fundamentach. Kapitał ludzki w postaci znanych krośnian i ich korzeni oraz wsparcie biznesowe firm z Krosna i regionu, a także z kraju, mają stworzyć nową jakość na sportowej mapie Polski. Prezesem zarządu Wilki Krosno SA został Robert Dobosz, a funkcję wiceprezesa pełni Grzegorz Leśniak. Długofalowa strategia władz nowego klubu zyskała pełne poparcie władz miasta Krosna w osobach prezydenta Piotra Przytockiego i wiceprezydenta Bronisława Barana oraz partnerów biznesowych.
Status głównego sponsora klubu posiada firma Cell-Fast. Krośnieńskie przedsiębiorstwo to jeden z europejskich liderów w produkcji akcesoriów ogrodowych, systemów rynnowych i przetwórstwa tworzyw sztucznych. Partnerem Wilków Krosna SA została również rzeszowska firma Marma Polskie Folie, która przez wiele ostatnich lat była związana z rzeszowskim żużlem. Jedną z nowych firm – partnerów klubu został również wiodący producent podłóg o wysokiej jakości – Baltic Wood.
Z nowym klubem w Krośnie zostają również najwięksi sponsorzy dotychczasowej krośnieńskiej drużyny. Mowa o firmach Marway Europe z Rzeszowa – specjalizującej się w logistyce ekspresowej i jednej z czołowych firm w Europie w obróbce metalu – Eba. Pierwszym ambasadorem marki Wilki Krosno jest dziennikarz pochodzący z Krosna Gabriel Waliszko.
Strona internetowa klubu: wilkikrosno.pl
Żużel to jedna z najbardziej popularnych i rodzinnych dyscyplin sportowych w Polsce. Średnia oglądalność i klikalność ligowych meczów w telewizji i w internecie kształtuje się w przedziale od 100 000 do 500 000 widzów/internautów.
W Krośnie tradycje tej wyjątkowo widowiskowej dyscypliny sięgają lat 50-tych ubiegłego wieku. Od niemal 70 lat żużlowcy podbijali serca krośnian i mieszkańców okolicznych miejscowości. Roman Gąsior, bracia Edward i Kazimierz Węklarowie, bracia Janusz i Jerzy Owocowie, Zdzisław Waliszko, Maciej Bargiel, Laszko Bodi, Bogdan Ciupak, Paweł Grygolec, Ireneusz Kwieciński, Roman Raś, Arkadiusz Stasik, Janusz Ślączka, Rafał Wilk czy Martin Vaculik – to tylko część szerokiej i barwnej palety żużlowców, którzy rozsławili dobre imię Krosna. Jednym z największych sukcesów w historii krośnieńskiego żużla było zdobycie Brązowego Kasku przez Macieja Bargiela w 1992 roku.
W ostatnich latach ligowe mecze drużyny żużlowej w Krośnie gromadziły na stadionie przy ul. Legionów od 2000 do 6500 widzów. Przez ostatnie 12 lat drużynę prowadziło Krośnieńskie Stowarzyszenie Motorowe (KSM Krosno).