W całym przedsięwzięciu chodzi o walkę ze smogiem i poprawę jakości powietrza w mieście. Ma to nastąpić m.in. przez wyeliminowanie z użytkowania starych, nieefektywnych pieców centralnego ogrzewania tzw. śmieciuchów w domach jednorodzinnych.
Będzie się można także starać o przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, jak i bloków. W ten sposób stare urządzenia gazowe (tzw. junkersy) w mieszkaniach będą mogły zostać całkowicie zlikwidowane. To pozwoli uniknąć przypadków zaczadzenia.
Dofinansowanie na wymianę nowoczesnego kotła w domach jednorodzinnych oraz na przyłącze bloku do sieci ciepłowniczej może sięgać 85%. Beneficjenci zostaną wyłonieni w konkursie. - Mieszkańcy Krosna będą mogli znacząco poprawić efektywność ogrzewania, komfort, a nie rzadko także bezpieczeństwo – zachęca Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.
Kto może się starać o dotację? Wyłącznie mieszkańcy Krosna, czyli osoby fizyczne zamieszkujące domy jednorodzinne oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe – występujące o dotację w imieniu mieszkańców na przyłącze do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Deklaracje udziału w projekcie można składać do 14 sierpnia. Po tym terminie zostanie przeprowadzona weryfikacja techniczna u zainteresowanych mieszkańców.
Władze miasta starają się o dofinansowanie na ten cel z funduszy unijnych. O tym, czy fundusze zostaną przyznane, będzie wiadomo przed końcem marca 2019, dlatego realizacja projektu nastąpi w latach 2019 i 2020.
Wszelkie informacje na temat projektu można uzyskać na stronie internetowej www.krosno.pl/czyste-powietrze, a także w Wydziale Ochrony Środowiska, który koordynuje przygotowanie projektu, pod numerami telefonu: 13 474 3666 oraz 13 474 3656.
Mieszkańcy domów jednorodzinnych w Polance mogą przyjść na spotkanie informacyjne, które odbędzie się w Domu Ludowym (ul. Decowskiego 46) w czwartek (26.07), o godz. 18:00.