turystyka

Wszystko, co Will powinien wiedzieć o CDS [INSTRUKCJA OBSŁUGI CDS]

W Centrum Dziedzictwa Szkła (CDS) znane w całej Polsce hasło: „Krosno Miasto Szkła” nabiera głębszego sensu. To coś więcej niż tylko muzeum. Potwierdzi to każdy, kto miał przyjemność je zwiedzić. Jak to zrobić?
Edyta Gonet
Damian Krzanowski

Will, znany czytelnikom z artykułu: Dzień z życia turysty w Krośnie. Jak Will hotelu szukał, przyleciał do Polski w czerwcu br. na ślub przyjaciela w stolicy. Po weselu, zupełnie przypadkowo, trafił do Krosna. Spędził tu dobę i miasto przypadło mu do gustu, bo jest takie "slow".

Londyńczyk bardzo chciał zobaczyć CDS, bo przeczytał o nim świetne opinie w internecie. Nie doczytał jednak, że wcześniej trzeba zarezerwować wejściówkę. I CDS'u nie zobaczył.

Takich turystów jak Will jest więcej, dlatego specjalnie dla nich przygotowaliśmy informacje o CDS w pigułce.

1.

Co wyróżnia CDS?

Centrum zostało stworzone z myślą o tych, którzy nie tylko chcą poznać historię krośnieńskiego szkła, ale też poczuć ją na własnej skórze. Najmocniejszym punktem na liście atrakcji w obiekcie są interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła.

Oprócz tego, w CDS można zobaczyć unikatowe dzieła wybitnych artystów wykonane ze szkła (zgromadzone w piwnicach przedprożnych), malowidło 3D o powierzchni 80 m2 (klatka schodowa, poziom -4) oraz ekspozycje czasowe.

W CDS można nie tylko zobaczyć szklane wyroby, ale też wziąć udział w procesie ich tworzenia
damian krzanowski

 2.

Gdzie dokładnie znajduje się CDS?

Centrum składa się z budynku głównego na ul. Blich 2 oraz piwnic przedprożnych znajdujących się przed zachodnią pierzeją Rynku.

3.

Jak wygląda zwiedzanie CDS?

Są trzy programy zwiedzania. Dwa dla turystów indywidualnych (2 godz. i 1,5 godz.) i jeden dla grup zorganizowanych, które chcą zobaczyć muzeum w trybie przyśpieszonym (30 min.).

Zwiedzanie CDS możliwe jest tylko z przewodnikiem, w maksymalnie 30-osobowych grupach.

Piec hutniczy w CDS
Damian Krzanowski

Godziny otwarcia CDS

lipiec, sierpień: 10.00-18.00 pn.-sob.; 11.00-18.00 ndz.

wrzesień-czerwiec: 9.00-17.00 pn.-sob.; 11.00-17.00 ndz.

Dzieło Ryszarda "Ryha" Paprockiego jest uważane za najbardziej skomplikowane trójwymiarowe malowidło w Polsce
damian krzanowski

 4.

Czy można wejść do CDS prosto z ulicy i je zwiedzić?

Nie radzimy na to liczyć. Może się tak zdarzyć, że będzie akurat miejsce. Na ogół, zwłaszcza w sezonie, wszystkie miejsca są zarezerwowane wcześniej i wtedy, nie mając rezerwacji, odejdziemy "z kwitkiem".  Liczba miejsc jest ograniczona ze względów bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, że CDS jest obiektem zamkniętym. W środku znajduje się piec hutniczy, co warunkuje przestrzeganie ściśle określonych zasad BHP.

Rezerwacji można dokonać, dzwoniąc pod numerem telefonu: 13 44 400 31 (kliknij w numer i zadzwoń bezpośrednio z telefonu) w godzinach otwarcia CDS.

Alternatywnym rozwiązaniem dla zapisów telefonicznych mógłby być system rezerwacji online. Taką możliwość oferuje coraz więcej muzeów, wychodząc naprzeciw nowoczesnym turystom, np. Centrum Nauki Kopernik i Chopin Muzeum w Warszawie, Luwr w Paryżu, Muzeum Prado w Madrycie.

5.

Jak wyglądają pokazy i warsztaty, w których mogą brać udział zwiedzający?

Podczas pokazów na oczach widzów powstają przedmioty artystyczne i dekoracyjne. Można także spróbować samodzielnie wydmuchać formę szklaną. Warsztaty prowadzone są z: malowania na szkle, grawerowania, produkcji witraży oraz produkcji szklanych figurek metodą palnikową.

Warto wziąć udział w warsztatach organizowanych dla zwiedzających w CDS i przekonać się, że np. zdobienie szkła wcale nie jest takie proste
Damian Krzanowski

 6.

Ile osób jednocześnie może zwiedzać CDS?

Przeważnie po obiekcie poruszają się 2-3 grupy z przewodnikiem. Muzeum może zwiedzać maksymalnie 100 osób w tym samym czasie.

 7.

Gdzie szukać więcej informacji na temat zwiedzania CDS?

Informacja po angielsku o konieczności dokonania wcześniejszej rezerwacji wejściówek znajduje się na stronie internetowej, jednak według niektórych, jest ona niewystraczająco wyeksponowana
www.miastoszkla.pl
ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU