wybory samorządowe

Wspólny front wyborczy. Opozycja w Krośnie zjednoczyła się

Platforma Obywatelska, Nowoczesna oraz Komitet Obrony Demokracji podpisały tzw. Deklarację Krośnieńską. Zjednoczona opozycja zapowiada wspólne listy w wyborach samorządowych, które odbędą się jesienią br.
Redakcja Portalu
Deklarację podpisuje Antonina Sytnik z KOD Krosno. Od lewej stoją: Joanna Frydrych (PO), Barbara Balon, Adam Szłapka, Anna Skiba, Mirosław Suchoń (wszyscy z Nowoczesnej), Izabela Fularz (KOD)
Adrian Krzanowski

Demokratyczne partie i organizacje jednoczą się w wielu regionach Polski przed wyborami samorządowymi, aby wspólnie dać odpór Prawu i Sprawiedliwości – partii, której działania uznawane są przez nich za autorytarne. Podobne koalicje powstały już na Podkarpaciu, m.in. w Przemyślu, Sanoku i Stalowej Woli.

Uroczyste podpisanie deklaracji o współpracy nastąpiło w poniedziałek (11.06).

- Prawo i Sprawiedliwość rządzi państwem już prawie 3 lata. Polska została zepsuta przez PiS, m.in. przez likwidację trójpodziału władzy i zawładnięcie wielu państwowych instytucji. Chcemy obronić nasze samorządy przed PiS – mówiła Joanna Frydrych, posłanka PO. - Budujemy szeroką koalicję, która będzie tworzyć listy wyborcze do rady miasta, rad gmin i rady powiatu. Wspólnie razem, jako zjednoczona opozycja.

- Zdajemy sobie sprawę, że tylko zjednoczeni jesteśmy w stanie odnieść sukces wyborczy. Chcemy naszym mieszkańcom przedstawić alternatywę. Chcemy pokazać dobry program i kompetentne osoby do jego realizacji – zapewniała Barbara Balon, szefowa krośnieńskiego koła Nowoczesnej.

- Komitet Obrony Demokracji współpracuje z wieloma demokratycznymi organizacjami i partiami politycznymi. Zapraszamy wszystkich innych, którym leży na sercu dobro naszej krośnieńskiej ojczyzny, aby wsparli nasze działania i przystąpili do wspólnego komitetu – mówiła Antonina Sytnik z KOD Krosno.

Działacze zjednoczonej opozycji puszczają w ten sposób „oczko” do dwóch innych partii: SLD i PSL.

Obecny na uroczystości poseł Adam Szłapka, sekretarz generalny Nowoczesnej, zapewniał, że Jarosławowi Kaczyńskiemu nie uda się skupić władzy w jednych rękach, tak jak stało się to na Węgrzech:

PiS nie zbuduje Budapesztu ani w Warszawie, ani w Krośnie. Polacy w sprawach fundamentalnych potrafią działać razem.

Zjednoczona opozycja w Krośnie nie ujawnia jeszcze ani nazwy komitetu wyborczego, ani nazwisk kandydatów (również na prezydenta), ani programu. – Trwają rozmowy, obserwujemy scenę polityczną, pracujemy. W odpowiednim czasie o wszystkim poinformujemy – mówią jej przedstawiciele.

Treść Deklaracji Krośnieńskiej

My, Demokraci Ziemi Krośnieńskiej, w trosce o los kraju i naszej małej Ojczyzny - deklarujemy wspólne działanie na rzecz lokalnej demokracji.

  1. Poprzez ponadpartyjną, obywatelską i konstruktywną współpracę demokratycznych środowisk zapewnimy porozumienie przed- i powyborcze, będące gwarancją poszanowania demokracji, praworządności i praw obywatelskich w nadchodzącej kadencji samorządowej 2018-2023.
  2. Deklarujemy powołanie komitetu wyborczego, wystawienie wspólnych kandydatów na różnych szczeblach wyborów samorządowych oraz utworzenie wspólnego programu i jego realizację w obszarach ważnych dla lokalnej społeczności.
  3. Wybory samorządowe mają dla nas bardzo wysoką rangę. Na naszych listach wyborczych znajdą się osoby cieszące się szacunkiem społecznym, znające dobrze lokalne potrzeby i możliwości, osoby wiarygodne poprzez swoje doświadczenie, odpowiedni dorobek, otwartą osobowość i predyspozycje do pracy w strukturach samorządu terytorialnego.
  4. My, Demokraci Ziemi Krośnieńskiej jesteśmy otwarci na współpracę z ludźmi, organizacjami i stowarzyszeniami demokratycznymi. Wszystkich tych, którym na sercu leży los Krosna i Ziemi Krośnieńskiej zapraszamy do nas. Niech połączy nas wspólny cel - walka o demokratyczny, obywatelski samorząd, o naszą małą Ojczyznę, wolną od podziałów i nienawiści, prężnie rozwijającą się dla dobra swoich Obywateli.