biznes

Jeden to za mało. Będzie kolejny inkubator

W Krośnie powstanie kolejny inkubator przedsiębiorczości. Koszt tej inwestycji wynosi ponad 35 mln zł, z czego prawie 70% pokryje Unia Europejska. Prace mają zacząć się już w październiku br.
Redakcja Portalu
Wizualizacja inkubatora przedsiębiorczości, który stanie przy ul. Żwirki i Wigury
UM Krosno

O tym jak ciężko zacząć, a potem utrzymać biznes na rynku, najlepiej wiedzą małe i średnie przedsiębiorstwa. Właśnie z myślą o nich, w połowie lat 90. ubiegłego wieku z inicjatywy Banku Światowego, stworzono tzw. program inkubacji przedsiębiorczości. Pomaga on przedsiębiorcom wystartować i uzyskać stabilność rynkową. W Polsce funkcjonuje prawie 50 inkubatorów – najwięcej w południowym pasie kraju.

Na ten moment, w Krośnie działa jeden inkubator technologiczny – Krintech (od 2005 r.). Działalność prowadzi w nim 17 firm. Jedną z najważniejszych funkcji inkubatora jest udostępnianie firmom powierzchni produkcyjnej i usługowej. To właśnie jej deficyt skłonił miasto do stworzenia kolejnego projektu w ramach wspomnianej inkubacji przedsiębiorczości.

 

Kolejny inkubator stanie przy ul. Żwirki i Wigury obok klastra lotniczego prowadzonego przez Stowarzyszenie B-4, na działce o pow. ok. 1 ha. - Będzie on służyć wspieraniu początkujących przedsiębiorców z całego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego – tłumaczy Piotr Przytocki, prezydent Krosna. 

Miastu udało się pozyskać na ten cel aż 24 mln dofinansowania ze środków unijnych. Przy ogromnym koszcie całej inwestycji, który wynosi ponad 35 mln zł, bez pomocy UE mogłoby się nie udać.

Projekt adresowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zapewnia dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta, z oferty inkubatora będzie mogło korzystać jednocześnie ok. 11 firm.

3 z 5 tys. m2 powierzchni całkowitej inwestycji będzie przeznaczona na halę produkcyjną, podzieloną na mniejsze boksy (od 200 do 300 m2). W obrębie kompleksu nie zabraknie także części biurowej na miarę XXI w. Będzie ona dostawiona do hali produkcyjnej.

- Do dyspozycji osób, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą, będą także sale szkoleniowe, konferencyjne oraz otwarta przestrzeń co-workingowa (open space). Nowa infrastruktura ma wychodzić naprzeciw złożonym oczekiwaniom wkraczających na rynek przedsiębiorców - wyjaśnia dr Tomasz Soliński.

Prace mają rozpocząć się 1 października br. i zgodnie z planem potrwają do końca 2020 r.