Dla katolików miesiąc maj jest poświęcony Maryi, matce bożej. Od wielu wieków kultywowana jest w Polsce tradycja tzw. majówek, czyli uroczystych nabożeństw majowych, podczas których śpiewa się utwory maryjne. Parafia pod wezwaniem Św. Trójcy (krośnieńska fara) postanowiła nawiązać do tradycji z lat 60. XX wieku i odgrywać pieśni maryjne z wieży.
Zadania tego podjął się Bartłomiej Sawicki, jeden z nielicznych uczniów Szkoły Muzycznej w Krośnie, który gra na trąbce. Na co dzień jest uczniem II klasy liceum. Bartek znany jest już z umiejętności gry na trąbce - odgrywa hejnał krośnieński na targach edukacyjnych, które odbywają się wiosną w hali sportowej.
- Nauka pieśni maryjnych nie trwała długo, dodatkowo korzystam z nut – opowiada. Pomógł mu Edward Świątek, nauczyciel trąbki w Szkole Muzycznej w Krośnie, który opracował melodie.
Około godz. 19.00 rozpoczyna swój mini-koncert: odgrywa 7 utworów na 3 strony miasta: w kierunku dziedzińca kościoła (wychodzą na niego wierni z majówki), na Podwale oraz na Rynek. Całość trwa około 20-25 minut, z niewielkimi przerwami pomiędzy utworami.
- Nawet wychodzenie na wieżę nie sprawia mi już problemu – mówi z przymrużeniem oka. – Czasem świeci słońce, jest gorąco, czasem wieje wiatr. Nie stanowi to dla mnie przeszkody. Gdy pada deszcz, Bartek odgrywa pieśni z najniższego poziomu wieży, przez okno na dziedziniec kościoła.
Chłopak jest gotów odgrywać hejnał krośnieński na żywo podczas ważnych wydarzeń, np. Dni Krosna czy Karpackich Klimatów.
Utworów z wieży można posłuchać do końca maja. Codziennie o 11:45 można natomiast posłuchać hejnału krośnieńskiego, który odtwarzany jest elektronicznie.