Według szacunków, na osteoporozę - chorobę powodującą osłabienie struktury kości - cierpi w Polsce około 2,7 mln osób. Schorzenie rozwija się bezobjawowo, a jego konsekwencją jest większa podatność na złamania.
Wśród grup największego ryzyka zapadnięcia na osteoporozę są kobiety po menopauzie oraz po przekroczeniu 50. roku życia. Z chorobą zmagają się jednak także mężczyźni, a także osoby młodsze. Kontrolę pod kątem osteoporozy powinni także przechodzić pacjenci palący papierosy, pijący duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywający zbyt mało przetworów mlecznych.
Szansą do wykonania badania będzie wizyta osteobusu w Krośnie. Mobilna pracownia diagnostyczna pojawi się we wtorek 14 listopada przed wejściem głównym do szpitala przy ul. Korczyńskiej 57. Wykwalifikowany personel przeprowadzał w niej będzie densytometrię, czyli podstawowe badanie umożliwiające rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości czy kręgosłupa.
- Badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut. Wykorzystuje niewielkie dawki promienia rentgenowskiego, o wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim kości, które pozwalają na precyzyjne zmierzenie masy kostnej. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Przeciwwskazaniem jest jednak ciąża - tłumaczy Marcin Marzec z krakowskiej firmy MD Multi Diagnostica, do której należy osteobus.
- Niepokojące wyniki mogą być sygnałem do uzupełnienia witaminy D3 lub wapnia w diecie - dodaje.
Badanie przeprowadzane będą we wtorek 14 listopada, w godz. 9-17. Koszt wynosi 35 zł. Pacjenci nie muszą mieć skierowania od lekarza. Niezbędna jest jednak wcześniejsza rejestracja, której dokonać można od poniedziałku do piątku w godz. 9-14, albo osobiście w Sekcji Organizacji i Marketingu Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II przy ul. Korczyńskiej 57 w Krośnie, w pok. 272, albo telefonicznie pod numerem 13 43 78 261.