WYSTAWA

Czy wiesz skąd wziął się zegar na wieży farnej? Wystawa o Mięsowiczu

Michał Mięsowicz był wybitnym krośnieńskim zegarmistrzem i społecznikiem. W tym roku obchodzona jest 80. rocznica jego śmierci. Z tej okazji Muzeum Rzemiosła w Krośnie przygotowało wystawę: „Od ucznia do mistrza. Michał Mięsowicz – zegarmistrz”. Będzie można ją zobaczyć do 24 czerwca w Piwnicy PodCieniami.
Edyta Gonet
Najbliższa rodzina Michała Mięsowicza specjalnie przyjechała na wernisaż wystawy
Mariusz Kus

Michał Mięsowicz do historii przeszedł jako założyciel i właściciel Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych w Krośnie. Wyróżniał go niepospolity umysł i innowacyjne podejście do sztuki zegarmistrzowskiej. Jego prace wyprzedzały epokę i zdobyły wiele prestiżowych nagród, m.in. złoty medal za zegar wieżowy na Międzynarodowej Wystawie Przemysłowej w Paryżu w 1908 r.

Miłością do tykających urządzeń zaraził go ojciec Franciszek, który był znanym zegarmistrzem w Korczynie. Najnowocześniejszych technologii zegarmistrzostwa wieżowego, Mięsowicz nauczył się w renomowanej, wiedeńskiej firmie „Emil Schauer”. Tam pracował. Po latach spędzonych za granicą wrócił do Polski i na stałe osiedlił się w Krośnie.

Mięsowicz oprócz projektowania i wykonywania zegarów, angażował się w życie miasta. Pełnił w nim wiele ważnych funkcji. Był radnym, wiceburmistrzem, cechmistrzem Cechu Wielkiego, prezesem Towarzystwa Mieszczańskiego „Zgoda”, a także przewodniczącym Komisji Egzaminów Czeladniczych.

16 marca Muzeum Rzemiosła odwiedzili wnukowie i praprawnukowie zegarmistrza, którzy zdradzili nam, że był on także wielkim miłośnikiem kotów.

- Dla muzeum wizyta rodziny Mięsowicza jest nobilitująca i wzruszająca. Cieszę się, że udało nam się spotkać i powspominać wspólnie bohatera naszej wystawy – mówi Ewa Mańkowska, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie. - Dziadzia nie pamiętam, bo niestety urodziłam się po wojnie, jak już go nie było. Znam go głównie z opowieści mamy i zdjęć – wspomina Barbara Suzanowicz, wnuczka Mięsowicza. Pamiątki po dziadku mogę podziwiać na wieżach – dodaje.

Najbliższa rodzina Michała Mięsowicza specjalnie przyjechała na wernisaż wystawy
mariusz kus / muzeum rzemiosła

Kamienica, w której mieści się Muzeum Rzemiosła, została wybudowana specjalnie dla zegarmistrza. W latach 1901-1938 funkcjonowała w niej Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych, w której wyprodukowano około 280 mechanizmów zegarowych.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 15 marca w Muzeum Rzemiosła. - Jest to druga wystawa o Michale Mięsowiczu - fabrykancie, rzemieślniku, ale także społeczniku, który ma ogromne zasługi dla rozwoju Krosna. Wystawa jest także wyjątkowa z powodu możliwości zobaczenia Krosna z poczatków ubiegłego wieku, gdyż życie zegarmistrza pokazane jest na tle rozwijającego się wówczas miasta. To trzeba po prostu zobaczyć - przekonuje Ewa Mańkowska.

W Krośnie znajdują się 4 zegary Mięsowicza: na budynkach sądu, dawnego magistratu (obecnie należącego do PWSZ), na wieży farnej i Muzeum Rzemiosła.

Bilety na wystawę sprzedaje Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej (powyżej Piwnicy PodCieniami) w cenie 5 zł (normalny) oraz 3 zł (ulgowy).