W zbiorach Muzeum Rzemiosła znajdują się cenne archiwalia związane z dziejami rękodzielnictwa z terenu Krosna i okolicy. W dużej części są to starodruki, dokumenty i księgi. Niestety, ze względu na stan zachowania oryginałów nie wszystkie można było udostępniać, o co bardzo często proszą naukowcy z całej Polski lub potomkowie krośnieńskich rzemieślników. Teraz ma się to zmienić, ponieważ placówka kupiła właśnie nowoczesny skaner do digitalizacji zbiorów.
- Skanery takie jak nasz używane są w najlepszych i najbardziej prestiżowych muzeach w Europie. Nowy sprzęt zwiększy potencjał naszej instytucji i dostosuje jakość naszych usług do norm europejskich - zapewnia Ewa Mańkowska, dyrektor placówki.
- Najcenniejsza jest dla nas oczywiście perspektywa wirtualnego udostępniania wersji cyfrowej zasobów archiwalnych – mówi Łukasz Stachurski, kustosz z Działu Historii Rzemiosła, koordynator projektu z ramienia muzeum. - Zeskanowane dokumenty zaczną trafiać do internetu w 2. połowie 2018 roku. Jednym z pierwszych będzie z pewnością uniwersał Marii Teresy Habsburg, który należy do najważniejszych dokumentów w naszych zbiorach, a jednocześnie najistotniejszych dla historii rzemiosła Polski południowo-wschodniej w czasach galicyjskich.
W internecie będzie także można przeglądać księgi cechowe, czyli m.in. księgi mistrzów i czeladników lub katalogi poszczególnych rzemieślników, w których znajdują się świadectwa czy dyplomy. Z cyfrowych wersji archiwaliów internauci skorzystają bezpłatnie.
Sprzęt, wraz z wyposażeniem stanowiska do przeglądania i udostępniania zbiorów, kosztował 126 800 zł. Muzeum zapłaciło tylko część tej kwoty – 46 800 zł. Resztę pokryła dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.