"20 młodych ludzi z Angoli, Algierii i Togo zdobywa tutaj kwalifikacje pilota sanitarnego lub mechanika" - słyszymy w pierwszym z nagrań. Filmowcy z Warszawy przyjechali we wrześniu 1963 roku do Krosna, aby zobaczyć szkolenie, które wzbudziło w okolicy sensację.
Reportaż z niecodziennej wizyty pojawił się także w "Skrzydlatej Polsce", najważniejszym magazynie o tematyce lotniczej. Z artykułu wynika, że Afrykańczycy przebywali w Krośnie przez kilka miesięcy. Umiejętności pilota lub mechanika zdobywali pod okiem instruktorów z Centrum Wyszkolenia Lotniczego Aeroklubu Podkarpackiego, m.in. Władysława Wójcickiego, samolotowego Mistrza Polski oraz późniejszego pilota i instruktora Polskich Linii Lotniczych LOT.
W przypadku nauki latania, każdy z uczestników kursu musiał wylatać 70 godzin na maszynie Il Junak-3. "Za kilka miesięcy, gotowi do samodzielnej pracy, godnie reprezentować będą nad Czarnym Lądem piękne tradycje polskiego lotnictwa" - kończą materiał filmowcy.
Zobacz film (w przypadku problemów z wyświetleniem - zobacz tutaj)
"Piękne położone miasteczko Krosno w Małopolsce Wschodniej posiada wspaniałą hutę szkła" - rozpoczyna się z kolei drugie z archiwalnych nagrań, które powstało we wrześniu 1946 roku.
W trwającym około minutę filmie znalazł się widok rynku z wieży farnej, a także ujęcia z huty "jedynki". Po zniszczeniu we wrześniu 1944 roku, a następnie odbudowie przez grupę zdeterminowanych hutników, praca w zakładzie zdążyła już nabrać tempa, a szkło z Krosna zdobyć grono wiernych klientów w Polsce i za granicą.
Jakie umiejętności muszą mieć hutmistrzowie oraz co o pracy kobiet w hucie sądzili filmowcy? Zachęcamy do obejrzenia!
Zobacz film (w przypadku problemów z wyświetleniem - zobacz tutaj)